2017 Nominees

Please join us in congratulating the nominees for the 2017 eFestival of Words Best of the Independent eBook Awards!

NOMINEES: Wondering how you ended up on this list? Here are the details.

Best Anthology

Apocalyptic Fears VI, Reaper Press (Publisher)
Revolution, MiFiWriters.org (Publisher)
Memories of the Past, Fantasia Divinity Magazine (Publisher)
Killing It Softly, Digital Fiction (Publisher)
Bite-Size Stories, George Donnelly (Editor)
Collected Christmas Horror Shorts, Kevin J Kennedy (Editor)
Coven: Masterful Tales of Fantasy, Andi O’Connor (Editor)
Once Upon a Curse: Seventeen Dark Faerie Tales, Fiddlehead Press (Publisher)

Best Novel

Blackmoore: A Novel by Marcus James
Ashes of Life by Ericka Lucke Dean
The Thing Is by Kathleen Gerard
Safekeeping: A Novel by Jessamyn Hope
How Many Letters Are In Goodbye by Yvonne Cassidy
The Lost Memories of Meriwether Klark by Sarina Dorie
Coco Pinchard’s Big Fat Tipsy Wedding by Robert Bryndza

Best Novella

Happy Witchgiving by Amanda M. Lee
The Winter Kill: A Medieval Mystery Novella by J.R. Tomlin
The Terracotta Bride by Zen Cho
Swift and the Black Dog by Ginn Hale

Best Poetry Collection

Girl Without a Country by Catherine Jones
Contemplative Moments by Iris Oh
Where the Poetree Grows by Los Gatos High School Class of 2019
Broom of Anger by Lisa Brunette
My Demons Were Always With Me by Gracie A. Matthews

Best Short Story

Blaze by David Neth (single release)
The Itch by Greg Dragon. (From Apocalyptic Fears VI)
Shoreside by Vonnie Winslow Crist (From Memories of the Past)
A Trick of the Dark by Tina Rath (From Killing It Softly)
The Tome of Bill Christmas Carol by Rick Gualtieri (From Collected Christmas Horror Shorts)
Servant of the Sea by D. Thomas Minton (From Coven: Masterful Tales of Fantasy)
Arturia by David Landrum (From King of Ages: A King Arthur Anthology)

Best Short Story Collection

The Greener Forest by Vonnie Winslow Crist
The Disciple and Other Stories of the Paranormal by Jemma Chase
Fairies, Robots and Unicorns?—Oh My! By Sarina Dorie
Short Story Collection by Tom Holtslander
The Jillian Bradley Short Story Collection by Nancy Jill Thames
Night Conjurings: Tales of Terror by Harvey Click

Best Children’s Book

Mermaids Can Ride Bicycles by Delphina Henley and Deedle Miyares
Skink Gully by Des Hunt
The Valentine’s Day Project Disaster by Gary Nelson
Tokens and Omens by Jeri Baird
Daniel the Camp-er by S.J. Henderson
Not Your Sidekick by C.B. Lee

Best Fantasy (Contemporary/Urban Fantasy)

Chameleon Assassin by BR Kingsolver
Dragon’s Tail by Joseph Malik
Daughter of the Night by Claudia King
Death Bound by Justin Sloan and Michael La Ronn
Half a Prayer by Rick Gualtieri
Demon Moon by Brad Magnarella
Different Lee by Bill Hiatt
Dead Ground by Adam J. Wright
Fallen to Grace by A.J. Flowers

Best Fantasy (High Fantasy/Sword and Sorcery)

Awaken by Christy Sloat
Spindle by W.R. Gingell
Tengoku by Rae D. Magdon
Techromancy Scrolls: Masquerade by Erik Schubach
Kingdom Blades by Melissa McPhail
The Shadow Dragon by Amanda Schmidt
Shield of the Summer Prince by Erik Scott de Bie
The Forgotten Monk by Greg Stolze
A Deal in the Darkness by Allan B. Anderson
Princess of Tyrone by Katie Hamstead
A Taste of Death and Honey by Sharon Bayliss
The Fire Mage’s Daughter by Pauline M. Ross

Best General Fiction

Fallen Honor: A Jesse McDermitt Novel by Wayne Stinnett
After the Roses by Shayne Parkinson
Dead Beat Dates & Deities by J.C. Wing
Deep Redemption by Tillie Cole

Best Historical

Pestilence: Once Loved by Margaret Brazear
Champion Standing by Mark Gardner
Diana and the Gypsy by Margaret Lake
Stronghold by Nicki Bennett and Ariel Tachna
The White Chariot by Richard Denning
The Left-Handed Marriage by A. O’Connor

Best Horror

Bloodwalker by L.X. Cain
The House That Death Built by Michaelbrent Collings
The Last Another Day by Baileigh Higgins
The Vampire of Rome by Lincoln Farish
Miael: Family by Grea Alexander
The Bride of Ashbryn House by Amy Cross
The Boogeyman by Lillie J. Roberts

Best Literary Fiction

What Happened on Beale Street by Mary Ellis
Blackmoore: A Novel by Marcus James
Ashes of Life by Ericka Lucke Dean
The Pawnbroker: A Novel by Edward Lewis Wallant
The Footman by A. O’Connor

Best Mystery/Suspense

The Trouble With Witches by Amanda M. Lee
Murder in the Salon by Kennedy Chase
One Spoonful of Trouble by Nic Saint
As the Crow Dies by Anna Drake
Cozened by Nicole Givens Kurtz
Yom Killer: A Rabbi Aviva Cohen Mystery by Llene Schneider
Grim Expectations by Amanda M. Lee
Capture by M.P. McDonald
The Keeper by JL Bryan
Getting Thin is Murder by Al Moe
Bed, Breakfast, and Bones by Carolyn L. Dean

Best Romance

The Minstrel’s Lady by Margaret Brazear
The Vampire’s Fake Fiancée by Kristen Painter
A Theft of Magic by Cara McKinnon
Sweetheart Bride by Vicky Loebel
Elusive Radiance by Aidee Ladnier
Fallen Crest University by Tijan
Water and Fire by Rowan McAllister
Suddenly Spellbound by Erica Lucke Dean
The Thing Is by Kathleen Gerard

Best Non-Fiction

Word Citizen: Uncommon Thoughts on Writing, Motherhood, and Life in Jerusalem by KJ Hannah Greenberg
Blue Collar to No Collar: From Trucker to Bestselling Novelist in Two Years by Wayne Stinnett
Teacher Misery: Helicopter Parents, Special Snowflakes and Other Bullshit by Jane Morris
The Little Book of Icelandic: On the idiosyncrasies, delights and sheer tyranny of the Icelandic language by Alda Sigmundsdottir
Mirth, Wind, and Ire by Bill Gralnick
A Lifetime Of Fishing by Jack Walsh

Best Science Fiction

Collision of Worlds by Lincoln Cole
Incursion: Merkiaari Wars by Mark E. Cooper
Duel in the Dark: Blood of the Stars 1 by Jay Allan
Fixer by Gene Doucette
Immortal by Gene Doucette
A Dragon at the Gate by Michael G. Munz
Supreme Leader of Anstractor by Greg Dragon
Spyridon by Lillian James
Slipdrift by E.A. Szabelski
The Laws by Michael John Grist
Sugar Scars by Travis Norwood
Timeshaft by Stewart Bint
Silent Clarion by Matthew Graybosch
The Lost Memories of Meriwether Klark by Sarina Dorie
Archangel Down by C. Gockel

Best Thriller

The Broken Ones by Sarah A. Denzil
Cold Hearted: A Yancy Lazarus Novel by James Hunter
Network Protocol by Michael Coorlim
Alive From New York by Edward G. Talbot
Throw a Dog a Bone by Russ Hall
Deadline by Jessica James
Blood Symbols by Izak Botha
Web of Fear by Mike Omer
Think Before You Speak by D.A. Bale

Best Young Adult

Consider by Kristy Acevedo
David by Johnny Worthen
The Abyss Surrounds Us by Emily Skruskie
How Many Letters Are In Goodbye by Yvonne Cassidy
Altar of Reality by Mara Valderran
Before by KE Payne
Fusion by Mark Lingane
Beacon’s Spark by Jim Johnson

Small Press of the Year

Whortleberry Press
Dragon Moon Press
Red Adept Publishing
Dreamspinner Press

Author of the Year

David Neth
Wayne Stinnett
Elizabeth Ann West
Courtney Milan
Phoenix Sullivan

A Few Disclaimers

Disclaimer One: All ebooks listed below were nominated by members of the independent publishing community through ballot. Ballots were accepted from any individual involved in the publishing industry: authors, editors, small press publishers, book reviewers, librarians, retail buyers, etc.

Disclaimer Two: While we have made every effort to remove nominations for titles that did not qualify for the competition, please note that it is possible that a title slipped through. If you identify a title among the nominees that does not completely conform to our nomination guidelines, please let us know so that we can improve our review processes.

Disclaimer 3: Bards and Sages Publishing releases the list of nominees as is. While we have reviewed titles to ensure that they conform to the nomination guidelines, we make no quality judgments regarding the nominations ourselves. Listing on this page does not imply endorsement by Bards and Sages Publishing.

Disclaimer 4: Links sbove are affiliate links. In most cases, links will direct to Amazon.com. In the few cases where an ebook is not available at Amazon.com we link to the retail outlet the ebook is available.

Disclaimer 5: Nominees are listed in the order they were confirmed. Order does not indicate ranking.