2012 Winners

Non Fiction: General
WINNER: Hippie Boy: A Girl’s Story by Ingrid Ricks (Ingrid Ricks)
RUNNER UP: Walk in the Snark by Rachel Thompson (Rachel Thompson)

Best Non-Fiction: DIY/Self-Help
WINNER: Let’s Get Digital by David Gaughran (Arriba Arriba Books)
RUNNER UP: What Your Mother Never Told You: A Survival Guide for Teenage Girls by Richard Dudum (Island Publishing)

Non-Fiction: Religion/Spirituality
WINNER: Ever-Flowing Streams: Beyond Bible-Belt Thinking by Dana Taylor (Supernal Friends Publishing)
RUNNER UP: Northern Wisdom: The Havamal, Tao of the Vikings by Eoghan Odinsson (Asgard Studios)

General Fiction
WINNER: Finding Emma by Steena Holmes (Steena Holmes)
RUNNER UP: Someone Else’s Fairytale by Emily Mah Tippetts (Emily Mah Tippetts)

Best Action/Adventure
WINNER: LeMans by Dakota Franklin (CoolMain Press)
RUNNER UP: Redaction by Linda Andrews (LandNa Publishing)

Chick Lit/Women’s Lit
WINNER: Carpe Bead ‘Em by Tonya Kappes (Tonya Kappes)
RUNNER UP: Drawing Free by Elena Aitken (Ink Blot Communications)

Best Children’s Lit
WINNER: Alice Parker’s Metamorphosis by Nicola Palmer (Kallisto)
RUNNER UP: The Lost Secret of Fairies by Tiffany Turner (Tiffany Turner)

Best Fantasy/Urban Fantasy
WINNER: The Black God’s War by Moses Siregar III(Cup of Gold)
RUNNER UP: Mind Over Mind by Karina Fabian (Dragon Moon Press)

Best Historical Fiction
WINNER (TIE) A Kingdom’s Cost by JR Tomlin (JR Tomlin)
WINNER (TIE)Vestal Virgin by Suzanne Tyrpak (Suzanne Tyrpak)
RUNNER UP: Fiji by Lance Morcan (Sterling Gate Books)

Best Horror
WINNER: 61 A.D. by David McAfee (David McAfee)
RUNNER UP: Zombie Bible: What Our Eyes Have Witnessed by Stant Litore (Dante’s Heart)

Best Literary
WINNER: Village Books by Craig McLay (Craig McLay)
RUNNER UP: The Midget’s House by Anita Bartholomew (Anita Bartholomew)

Best Mystery/Suspense
WINNER: Dead is the New Black by Christine DeMaio-Rice (Christine DeMaio-Rice)
RUNNER UP: Not What She Seems by Victorine Lieske (Victorine Lieske)

Best Romance
WINNER: Deadly Obsession by Kristine Cayne (Kristine Cayne)
RUNNER UP: Again by Diana Murdock (Diana Murdock)

Best Science Fiction
WINNER: Wool by Hugh Howey (Broad Reach)
RUNNER-UP: The Next Genesis by Humberto Sachs and Kimberly Coghlan (Two Moon Press)

Best Thriller
WINNER: The Chosen by Jay Hartlove (Damnation Books)
RUNNER UP: A Blade Away by Jack Wallen (Autumnal Press)

Best Young Adult
WINNER: The Book of Lost Souls by Michelle Muto (Michelle Muto)
RUNNER UP: Neeta Lyffe: Zombie Exterminator by Karina Fabian (Damnation Books)

Best Anthology
WINNER: Indie Chicks: 25 Women, 25 Stories (Still Waters Publishing)
RUNNER UP: Tales Of The Far West Gareth-Michael Skarka, editor (Adamant Entertainment)

Best Novel
WINNER: The Black God’s War by Moses Siregar III(Cup of Gold)
RUNNER UP: On the Island by Tracey Garvis Graves (Tracey Garvis Graves)

Best Short Story (Individual Story)
WINNER (TIE) Transfection by David Gaughran (Arriba Arriba Books)
WINNER (TIE): Chamber Music by Peter Balaskas (Uncial Press)
RUNNER UP: Matchmakers 2.0 by Debora Geary (Fireweed Press)

Short Story Collection (Single Author)
WINNER: Mortal Clay, Stone Heart, and Other Stories in Black and White by Eugie Foster (Eugie Foster)
RUNNER UP: After the Apocalypse by Maureen F McHugh (Small Beer Press)

Best Poetry Collection
WINNER: Trouble by Jess C Scott (jessINK)
RUNNER UP: Disreputable by Jane Holland (Jane Holland)
RUNNER UP: The Untasted Day by Mark Murray (Mark Murray)

Best Magazine in Digital Format
WINNER: Morpheus Tales
RUNNER UP (TIE): Apex Magazine
RUNNER UP (TIE): Clarksworld Magazine

The Harvey Award for the Book We Most Want to See Made into a Movie
WINNER: Wool by Hugh Howey (Broad Reach)
RUNNER UP: On the Island by Tracey Garvis Graves (Tracey Garvis Graves)

The “I’ve Been Shyamalaned” Award for Best Twist
WINNER: The Survival of Thomas Ford by John AA Logan (White Butterfly Press)
RUNNER UP: A Blade Away by Jack Wallen (Autumnal Press)

Best Hero/Heroine
WINNER: Jetta, Firedancer by SA Bolich
RUNNER UP: Emily Grant, Not What She Seems by Victorine Lieske

Best Villain
WINNER (TIE): Salahn, Wrath of the White Tigress by David Alastair Hayden
WINNER (TIE)The Castus Organization, The Sin Collector by Jessica Fortunato
RUNNER UP: Victor Clay, She Cried Wolf by Lee Lopez

Best Cover Art
WINNER: Death at Bandit Creek by Amy Jo Fleming (April Martinez, artist)
RUNNER UP: The Weight of Glass by Stuart Heatherington