2013 Winners


Format-Specific Awards

 

Best Anthology

 

Winner

Dark Light  edited by S.J. Davis

 

Runner Up

Romance in the Rain (Six Seattle Novellas) by Kristine Cayne, Charlotte Russell, Marianne Stillings, Dawn Kravagna, Sherri Shaw, Clare Tisdale

 

Best Audiobook

(Awarded to the Narrator)

 

Winner

BADWATER by Toni Dwiggins (Narrator: Christine Padovan)

 

Runner Up

I, Zombie by Hugh Howey (Narrator: Paula Christensen, et all)

 

Best Digital Magazine, Journal, or ezine

 

Winner

Front Row Lit

 

Runner Up

Dark Moon Digest

 

Best Graphic Novel/Illustrated Novel

 

Winner

The Stereotypical Freaks by Howard Shapiro

 

Runner Up

The Prince’s Day Out by Monica La Porta (Monica La Porta, Illustrator)

 

Best Novel

 

Winner

Cosette’s Tribe by Leah Griffith

 

Runner Up

Finding Claire Fletcher by Lisa Regan

 

Best Novella

 

Winner

 

Wedding Dresses and Spurs by T. D. Jones

 

Runner Up

Darkness Falls (Delirium Novella Series) by Allan Leverone

 

Best Poetry Collection

 

Winner

Home by Uvi Poznansky

 

Runner Up

I Wrote This For You by pleasefindthis

 

Best Short Story

 

Winner

The Whiskey Bottle in the Wall by Kathleen Valentine (from the Short story collection of the same title)

 

Runner Up

Relationship Status by David Wailing

 

Best Short Story Collection

 

Winner

Storm Damage by John A. A. Logan

 

Runner Up

Cage Life by Karin Cox

 

Genre-Specific Awards

 

Best DIY/Self-Help

 

Winner

The Bullying Epidemic by Kathleen Patel  

 

Runner Up

Let’s Get Digital: How To Self-Publish, And Why You Should by David Gaughran

 

Best Non-Fiction (General)

 

Winner

Broken Pieces by Rachel Thompson

 

Runner Up

Mobsters, Gangs, Crooks and Other Creeps by Joe Bruno

 

Best Non-Fiction (Religion/Spirituality)

Winner

Ama-Deus by Elizabeth Cosmos

 

Runner Up

Everybody’s Little Book of Everyday Prayers by Cynthia MacGregor

 

Best General Fiction (Mainstream Fiction)

 

Winner

Cosette’s Tribe by Leah Griffith

 

Runner Up

The Brevity of Roses by Linda Cassidy Lewis

 

Best Action/Adventure

 

Winner

Curse of the Ice Dragon by Tara West

 

Runner Up

The Anvil of the Craftsman (Jon’s Trilogy) by Dale Amidei

 

Best Chick Lit/Women’s Literature

 

Winner

You Wish… by Terry Tyler

 

Runner Up

Fall of The Misanthrope by Louise Wise

 

Best Children’s Book

 

Winner

It’s a Catastrophe by Sibel Hodge

 

Runner Up

The Girl Who Remembered Horses by Linda Benson

How to Slay a Dragon by Bill Allen

 

Best Erotica

 

Winner

Under His Command by Kristine Cayne

 

Runner Up

Billionaire Bad Boys Club by Emma Holly

Wicked Sinners (The Sinners Series) by Charity Parkerson

 

Best Fantasy/Urban Fantasy

 

Winner

A Charming Crime by Tonya Kappes

 

Runner Up

The Griffin Cryer by Julia Hughes

 

Best Historical Fiction

 

Winner

Spirit of Lost Angels by Liza Perrat

 

Runner Up

A Storm Hits Valparaiso by David Gaughran

 

Best Horror

 

Winner

The Haunting Season by Michelle Muto

 

Runner Up

What Hides Within by Jason Parent

 

Best Literary Fiction

 

Winner

Tollesbury Time Forever by Stuart Ayris

 

Runner Up

Broken Pieces by Rachel Thompson

 

Best Mystery/Suspense

 

Winner

Depraved Heart: A Novel by Kathleen Valentine

 

Runner Up

The Thief who Stole Midnight by Christiana Miller

 

Best Romance

 

Winner

Moving on -a Prairie Romance by Annette Bower

 

Runner Up

Hearts and Arrows by Kristine Cayne, Ann Madden-Walsh, David G. Pierce, Cecilia Peartree, Lexi Revellian, Talli Roland, David Wailing, and Lou Wellman

 

Best Science Fiction

 

Winner

Sullivan’s War by Michael K. Rose

 

Runner Up

Second Shift – Order by Hugh Howey

 

Best Thriller

 

Winner

I Have a Secret by Cheryl Bradshaw

 

Runner Up

Blood Land by R. S. Guthrie

 

Best Young Adult

 

Winner

Don’t Fear the Reaper by Michelle Muto

 

Runner Up

That Boy by Jillian Dodd

 

Awards for Production

 

Best Cover Art

 

Winner

Stranger in Town by Cheryl Bradshaw (Art by Reese Rante)

 

Runner Up

Awakening (The Naturals) by Madeline Freeman (Art by Tara West)

 

Best Editing

 

Winner

The Anvil of the Craftsman (Jon’s Trilogy) by Dale Amidei (Lead Editor Carrie Andere)

 

Runner Up

Death of a Supermodel by Christine DeMaio-Rice (Red Adept Editing)

 

Special Awards

 

The “I’ve Been Shyamalaned” Award for Best Twist

 

Winner

Fake Kate by David Wailing

 

Runner Up

The Wind from Miilark by M. Edward McNally

 

The Harvey Award for the Book We Most Want to See Made into a Movie

 

Winner

Depraved Heart by Kathleen Valentine

 

Runner Up

I Hope You Find Me by Trish Marie Dawson

 

Best Hero/Heroine

 

Winner

Claire Fletcher (Finding Claire Fletcher by Lisa Regan)

 

Runner Up (Tie)

Kate Wakefield (Ice Blue by Emma Jameson)

Ethan (Spare Change by Bette Lee Crosby)

Wren (A Ripple in Time by Julia Hughes)

 

Best Villain

 

Winner

Vivian Carmichael (Deadly Obsession by Kristine Cayne)

 

Runner Up

Muhammad Qasim Al-Khafji (The Anvil of the Craftsman by Dale Amidei)