Tales from the Sith Witch - The Official Blog of Julie Ann Dawson

eFestival of Words

July 18, 2012

Finalists for the eFestival of Words Best of the Independent eBook Awards

Tags: , , , ,

 

Congratulations to the finalists for the first eFestival of Words Best of the Independent eBook Awards! Voting is now open! Winners for each category will be selected by popular vote. You must be registered  at http://www.efestivalofwords.com to vote. One vote per account. Please note, the festival site does track IP addresses. Multiple votes from the same IP address using different accounts will be deleted.

To vote, log in at efestivalofwords.com and go to the VOTE! Thread for each category. Winners will be announced during the festival August 17-19th.

You can visit Shelfari or Goodreads.com to also find the complete list of finalists and learn more about each book.

Genre Specific Awards

Non Fiction: General

Walk in the Snark by Rachel Thompson (Rachel Thompson)
The Golden Sky by EC Stilson (Wayman Publishing)
Brains, Trains & Video Games by Alica Hart (Alica Hart)
Stairlift to Heaven by Terry Ravenscroft (Razzamatazz Publications)
Hippie Boy: A Girl’s Story by Ingrid Ricks (Ingrid Ricks)
Will Love for Crumbs by Jonna Ivin (Jonna Ivin)

Best Non-Fiction: DIY/Self-Help

The Indie Author’s Guide to the Universe by Jeff Bennington (Nexgate Press)
Happier Than A Billionaire by Nadine Hays-Pisani (Nadine Hays-Pisani)
99 Superfoods by Carrie May (Carrie May)
What Your Mother Never Told You: A Survival Guide for Teenage Girls by Richard Dudum (Island Publishing)
Let’s Get Digital by David Gaughran (Arriba Arriba Books)
The Power Of Being Different by John Paul Carinci (John Paul Carinci)

Non-Fiction: Religion/Spirituality

Northern Wisdom: The Havamal, Tao of the Vikings by Oaghan Odinsson (Asgard Studios)
The God Formula by Jeffrey A Martin (Integration Press, LLC)
Modern Buddhism by Geshe Kelsang Gyatso (Tharpa Publications)
What Women Fear: Walking in Faith that Transforms by Angie Smith (B&H Books)
Ever-Flowing Streams: Beyond Bible-Belt Thinking by Dana Taylor (Supernal Friends Publishing)
I Shall Live by Henry Orenstein (Beaufort Books)

General Fiction

Someone Else’s Fairytale by Emily Mah Tippetts (Emily Mah Tippetts)
Finding Emma by Steena Holmes (Steena Holmes)
The Indiscreet Ladies Of Green Ivy Way by Alyssa Kress (4 Dolphins Press)
Spare Change by Bette Lee Crosby (Bent Pine)
The End of Marking Time by C.J. West (22 West Books)
Beautiful, Naked and Dead by Josh Stallings (Heist Publishing)
Zor by J.B. (J.B)

Best Action/Adventure

Forged in Fire by Trish McCallan (Trisha McCallan)
Redaction by Linda Andrews (LandNa Publishing)
Into the Black by Sean Ellis (Seven Realms)
Shot of Tequila by JA Konrath (Joe Konrath)
LeMans by Dakota Franklin (CoolMain Press)

Chick Lit/Women’s Lit

That Boy by Jillian Dodd (Jillian Dodd)
Finding Emma by Steena Holmes (Stenna Holmes)
Drawing Free by Elena Aitken (Ink Blot Communications)
Twenty-Eight and a Half Wishes by Denise Grover Swank (Bramagioia Enterprises)
Carpe Bead ‘Em by Tonya Kappes (Tonya Kappes)
A Modern Witch by Debora Geary (Fireweed Publishing)
The Vincent Boys by Abbi Glines (Abbi Glines)

Best Children’s Lit

Priscilla the Great by Sybil Nelson (Sybil Nelson)
Eat Like a Dinosaur: Recipe & Guidebook for Gluten-free Kids by Paleo Parents (Victory Belt Publishing)
How to Slay a Dragon by Bill Allen (Bell Bridge Books)
The Lost Secret of Fairies by Tiffany Turner (Tiffany Turner)
Alice Parker’s Metamorphosis by Nicola Palmer (Kallisto)
The House of Windward Leaves by Katherine L. Holmes (Couchgrass Books)

Best Fantasy/Urban Fantasy

Mind Over Mind by Karina Fabian (Dragon Moon Press)
A Modern Witch by Deborah Geary (Fireweed Publishing)
The Old Ways by David Dalglish (David Dalglish)
At the Gates by Tim Marquitz (Damnation Books)
The Emperor’s Edge by Lindsay Buroker (Lindsay Buroker)
The Black God’s War by Moses Siregar (Cup of Gold)
Angelfall by Susan Ee (Feral Dream)

Best Historical Fiction

A Kingdom’s Cost by JR Tomlin (JR Tomlin)
Vestal Virgin by Suzanne Tyrpak (Suzanne Tyrpak)
Gathering Bittersweet by JoHannah Reardon (JoHannah Reardon)
I Serve by Rosanne E. Lortz (Anno Domini)
Fiji by Lance Morcan (Sterling Gate Books)
30 Pieces of Silver by Carolyn McCray (Off Our Meds Multimedia)

Best Horror

Knock Knock by S.P. Miskowski (Omnium Gatherum Media)
61 A.D. by David McAfee (David McAfee)
Solomon’s Seals (Ghost Hunter Chronicles) by Jordan Summers (Jordan Summers)
Dead Things by Matt Darst (Gran Mal Press)
Zombie Bible: What Our Eyes Have Witnessed by Stant Litore (Dante’s Heart)
Origin by J.A. Konrath (Joe Konrath)
The Snow by Ross S. Simon (Eternal Press)

Best Literary

Village Books by Craig McLay (Craig McLay)
Spirit Horses by Alan Evans (Oceanview Publishing)
A Dignified Exit by John J Asher (John Asher)
Gold and Fishes by Donna Carrick (Donna Carrick)
Mill River Recluse by Darcie Chan (Darcie Chan)
Daughter of the Bamboo Forest by Sheng-Shih Lin (Twin Forest Books)
The Midget’s House by Anita Bartholomew (Anita Bartholomew)

Best Mystery/Suspense

Murder on Spyglass Lane by J.M. Griffin (J.M. Griffin)
A Dozen Deadly Roses by Kathy Bennett (Kaathy Bennett)
A Pauper’s Shroud by Leon Steelgrave (Leon Steelgrave)
Dead is the New Black by Christine DeMaio-Rice (Christine DeMaio-Rice)
Blood Orchids by Toby Neal (Toby Neal)
Not What She Seems by Victorine Lieske (Victorine Lieske)
If Errands Could Kill by Jim Bronyaur (Jim Bronyaur)

Best Romance

On the Island by Tracey Garvis-Graves (Tracey Garvis-Graves)
Firefly Run by Trish Milburn (Trish Milburn)
Again by Diana Murdock (Diana Murdock)
Deadly Obsession by Kristine Cayne (Kristine Cayne)
Not What She Seems by Victorine Lieske (Victorine Lieske)
A Kiss to Remember by Rebecca Mintos (Eternal Press)
Another Bloody Love Story by Rachel Green (Eternal Press)

Best Science Fiction

Spots the Space Marine by M.C.A. Hogarth (Stardancer Studios)
The Next Genesis by Humberto Sachs and Kimberly Coghlan (Two Moon Press)
Haywire by Justin Macumber (Gryphonwood Press)
Swarm by BV Larson (BV Larson)
Revelations by Carrie Barker (Eternal Press)
Wool by Hugh Howey (Broad Reach)
Aurora: CV-01 by Ryk Brown (Ryk Brown)

Best Thriller

High Seas Deception by Loucinda McGary (Loucinda McGary)
Redaction by Linda Andrews (landNa Publishing)
The Chosen by Jay Hartlove (Damnation Books)
A Blade Away by Jack Wallen (Autumnal Press)
Broods of Fenrir by Coral Moore (Bared Teeth Publishing)
If I Should Die by Sally Franklin Christie (Eternal Press)
The Weight of Glass by Stuart Heatherington (Stuart Heatherington)

Best Young Adult

Priscilla the Great by Sybil Nelson (Sybil Nelson)
The Book of Lost Souls by Michelle Muto (Michelle Muto)
Cassidy Jones and the Secret Formula by Elise Stokes (JAC Publishing)
Codename Dancer by Amanda Brice (Amanda Brice)
Half Black Soul by H.D. Gordon (H.D. Gordon)
Flat-Out Love by Jessica Park (Jessica Park)
Neeta Lyffe: Zombie Exterminator by Karina Fabian (Damnation Books)

Format-Specific Awards

 

Best Anthology

Indie Chicks: 25 Women, 25 Stories (Still Waters Publishing)
Pink Snowbunnies in Hell Debora Geary, editor (Fireweed Publishing)
Tales Of The Far West Gareth-Michael Skarka, editor (Adamant Entertainment)
Land of Ash David Dalglish, editor (David Dalglish)
Bestseller Bound Short Story Anthology, vol II Darcia Helle, editor (Dacria Helle)
First Contact: Digital Science Fiction Anthology (Digital Science Fiction)
Masters of Horror Karen Johnson Mead, Lee Pletzers, Robert G. Male, editors (Triskaideka Books)

Best Novel

Knock Knock by S.P. Miskowski (Omnium Gatherum Media)
On the Island by Tracey Garvis Graves (Tracey Garvis Graves)
Even the Wingless by M. C. A. Hogarth (Stardancer Studios)
Mill River Recluse by Darcie Chan (Darcie Chan)
Chasing Amanda by Melissa Foster (Solstice Publishing)
Daughter of the Bamboo Forest by Sheng-Shih Lin (Twin Forest Books)
The Black God’s War by Moses Siregar (Cup of Gold)

Best Short Story (Individual Story)

The Gratification Engine by MeiLin Miranda (Sans Culotte Press)
Unspeakable by M. C. A. Hogarth (Stardancer Studios)
On the Trail of the Scissorman by Michael Coorlim (PoMoCo)
Transfection by David Gaughran (Arriba Arriba Books)
Painter’s Green by Cyrus Wraith Walker (Damnation Books)
Matchmakers 2.0 by Debora Geary (Fireweed Press)
Chamber Music by Peter Balaskas (Uncial Press)

Short Story Collection (Single Author)

After the Apocalypse by Maureen F McHugh (Small Beer Press)
Intricate Entanglement by Su Halfwerk (Damnation Books)
Crime Stories by J.A. Konrath (Joe Konrath)
No Vacancies by Lucien Black (Lucien Black)
Waves in Time by Hal Tenny (Hal Tenny)
Strange Tales of the Curiously Uncommon by Andrew Biss (Vacancy Books)
Mortal Clay, Stone Heart, and Other Stories in Black and White by Eugie Foster (Eugie Foster)

Best Poetry Collection

Girls Like Me by Teri Louise kelly (Open Books)
Trouble by Jess C Scott (jessINK)
Victorious Verses by Danielle Duckery (Danielle Duckery)
Disreputable by Jane Holland (Jane Holland)
The Untasted Day by Mark Murray (Mark Murray)
Bombshell Bohemia, Poetry from the Underground by Taylor Roberts (Taylor Roberts)
The Truth As I See It: In Poetry & Prose by Nakia R. Laushaul (Serendipity Bound Books)

Best Magazine in Digital Format

 
EMG Zine
Apex Magazine
Clarksworld Magazine
Orion Magazine
Bewildering Stories
Morpheus Tales
Another Realm

Special Awards

 

The Harvey Award for the Book We Most Want to See Made into a Movie

Son in Sorrow by MeiLin Miranda (Sans Culotte Press)
Catch Me If You Can by Nina Bruhns (Cajun Hot Press)
A Dozen Deadly Roses by Kathy Bennett (Kathy Bennett)
Spots the Space Marine by M.C.A. Hogarth (Stardancer Studios)
Wool by Hugh Howey (Broad Reach)
Cassidy Jones and the Secret Formula by Elise Stokes (JAC Publishing)
On the Island by Tracey Garvis Graves (Tracey Garvis Graves)

The “I’ve Been Shyamalaned” Award for Best Twist

A Blade Away by Jack Wallen (Autumnal Press)
Disintegration by Scott Nicholson (Haunted Computer Books)
On the Trail of the Scissorman by Michael Coorlim (PoMoCo)
Mask of the Other by Greg Stolze (Greg Stolze)
The Weight of Glass by Stuart Heatherington (Stuart Heatherington)
The Survival of Thomas Ford by John AA Logan (White Butterfly Press)
The Sin Collector by Jessica Fortunato (Jessica Fortunato)

Best Hero/Heroine

Tiff Banks, Demon Demon Burning Bright by Linda D. Welch
Pride, Pride’s Run by Cat Kalen
Morgan Bailey, Kissed by Darkness (Sunwalker Saga) by Shéa MacLeod
Frank Trigg, The Demon Squad by Tim Marquitz
Eve Bailey, If Errands Could Kill by Jim Bronyaur
Emily Grant, Not What She Seems by Victorine Lieske
Jetta, Firedancer by SA Bolich

Best Villain

Victor Clay, She Cried Wolf by Lee Lopez
The Emperor of the Chatcavaan Empire, Even the Wingless by M. C. A. Hogarth
Salahn, Wrath of the White Tigress by David Alastair Hayden
Hayden Grubaugh, Inside the Perimeter: Scavengers of the Dead by Alan Spencer and Anthony Giangregorio
The Castus Organization, The Sin Collector by Jessica Fortunato
Kelly Creyts, Brutal Light by Gary Olson

Best Cover Art

The Scion of Abacus by Brondt Kamffer
She Cried Wolf by Lee Lopez (Elaina Lee, artist)
Death at Bandit Creek by Amy Jo Fleming (April Martinez, artist)
Wrath of the White Tigress by David Hayden
Pink Snowbunnies in Hell by various authors (Glendon Haddix, artist)
The Weight of Glass by Stuart Heatherington
Strange Neighbours by Masha duToit (Masha duToit, artist)

  1. Thank you for including my book in “Best Non-Fiction: DIY/Self-Help.”

    Comment by Richard Dudum — July 22, 2012 @ 4:11 am
  2. You are most welcome. I hope you will let your readers know that they can vote for your book by enrolling at the site and voting!

    Comment by Julie Dawson — July 23, 2012 @ 12:53 pm
  3. Though late, I’m thankful of being a finalist in the Best Children’s Lit category.

    Comment by Katherine Holmes — August 27, 2012 @ 9:53 pm

Leave a comment

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>