2014 eFestival of Words Award Winners

Congratulations to the winners of the 2014 eFestival of Words Best of the Independent eBook Awards!

 

And a huge thank you to all of the writers, editors, reviewers, publishers, and other industry professionals who took the time to complete nomination ballots. The goal of the eFestival of Words Awards program is to celebrate the wonderful diversity and talent within the independent publishing and small press community. By completing nomination ballots, you help us shine a spotlight on some of the wonderful work being produced independently.

 

 

Best Anthology

WINNER

Fusion: A Collection of Short Stories from Breakwater Harbor Books’ Authors (Breakwater Harbor Books)

 

Runner Up

A Season in Carcosa, edited by Joseph S. Pulver (Miskatonic River Press)

Best Audiobook

WINNER

The Mistaken, Nancy S. Thompson (Glenn McKenzie, narrator)

 

Runner Up

Demons of Bourbon Street: Jade Calhoun, Book 3, by Deanna Chase (Traci Odom, narrator)

Best Digital Magazine

WINNER

RT Book Reviews (http://www.rtbookreviews.com/magazine/rt-magazine)

 

Runner Up

InDtale Magazine (http://www.indtale.com)

Best Novel

WINNER

Fraud, Peter Davey

 

Runner Up (Tie)

The Invisible Hands, Part 2: Castling, Andrew Ashling (Ormidon Publishing)

Limerence, Claire C Riley (Breakwater Harbor Books)

Best Novella

WINNER

A Gothic Christmas Angel, Anna Erishkigal (Seraphim Press)

 

Runner Up

DRAG.N, Eli Constant

Best Short Story

WINNER

X, by Jack Croxall

 

Runner Up

“Child’s Play,” by Elle Chambers (Dark Tales: eVolume One, Indie Spirit Press)

 

Best Short Story Collection

WINNER

Nine Lives, by Terry Tyler

 

Runner up

Through the Opera Glass, by Sharon E. Cathcart

Best Boxed Set

WINNER

Debt Collector: Episodes 1-3 (Susan Kay Quinn)

 

Runner Up

Whispers, Books 1-3 (Tara West)

Best Poetry

WINNER

Nocturnal Embers, by Helle Gade

 

Runner Up

Dodged, by Jason Humm

Best Non-Fiction (Memoir)

WINNER

Watery Ways, Valerie Poore (Boat Hooks)

 

Runner Up

39, by Amanda Green

Best Non-Fiction (DIY/Self-Help)

 

WINNER

Without Rule of Law: Advanced Skills to Help You Survive, by Joe Nobody

 

Runner Up

My Dog Understands English! 50 Dogs Obey Commands They Weren’t Taught, by Cherise Kelley (Size 12 By St Patrick’s Day)

Best Non-Fiction (Educational)

WINNER

The Negative Trait Thesaurus: A Writer’s Guide to Character Flaws, by Angela Ackerman (JADD Publishing)

 

Runner Up

The Gift: How My Horse Taught Me to Teach the Toughest Children, by Alix Moore (Apprentice House

Best Non-Fiction (Religion/Spirituality)

WINNER!

Memoirs of A Sai Student, by Aravind Balasubramanya

 

Runner Up

Journey Through the Wilderness: A Mindfulness Approach to the Ancient Jewish Practice of Counting the Omer, by Rabbi Yael Levy

Best Roleplaying Game

WINNER

Numenera (Monte Cook Games)

 

Runner Up

Weird Wars Rome (Pinnacle Entertainment)

Best General Fiction

WINNER

An Illusion of Trust, Linda Cassidy Lewis (Two-Four-Six Publishing)

 

Runner Up

The Milestone Tapes, Ashley Mackler-Paternostro

Best Action/Adventure

WINNER

Bone Dry (Blanco County Mysteries), by Ben Rehder

 

Runner Up

Fallen Palm, by Wayne Stinnett

Best Children’s Book

WINNER

Supernatural Hero, by Eran Gadot

 

Runner Up

Zombie Shuffle, by Mary Reason Theriot

Best Chick Lit/Women’s Lit

WINNER

The Christmas Contract, by Jan Romes

 

Runner Up

HerStory: Fiction Honoring Women’s History Month, Tara Chevrestt (editor) (Pagan Writers Press)

Best Contemporary Fantasy/Urban Fantasy

WINNER

A Ghostly Undertaking, by Tonya Kappes

 

Runner-Up

Death Ain’t But A Word: A Supernatural Hot Mess, Zander Marks (Yardwalker Press)

Best Erotica

WINNER

Inky, J.B. Hartnett

 

Runner Up

The Museum of Deviant Desires, by Fulani (1001 Nights Press)

Best Fantasy (High Fantasy/Sword and Sorcery)

WINNER

The Invisible Hands Part 3: Pawn Storm, Andrew Ashling (Ormidon Publishing)

 

Runner Up

The God Decrees, by Mark E. Copper (Impulsebooks UK)

Best Historical Fiction

WINNER

On a Wing and a Prayer, by Helen Carey

 

Runner Up

Leap the Wild Water, by Jenny Lloyd

Best Horror

WINNER

The House on Blackstone Moor, by Carole Gill (Creativia Publishing)

 

Runner Up (Tie)

The Mourning Woods (The Tome of Bill), by Rick Gualtieri (Freewill Press)

12:19, by Michael Infinito (MuseItUp Publishing)

Best Literary Fiction

WINNER

Song of the Sea God by Chris Hill (Skylight Press)

 

Runner Up

Don’t Let Me Go, by Catherine Ryan Hyde

Best Mystery/Suspense

WINNER

Dangerous Embrace, by Dana Mason (Sapphire Star Publishing)

 

RUNNER UP

Forever Road, by Catie Rhodes (Misterio Press)

Best New Adult

WINNER!

Strength, by Carrie Butler

 

Runner Up

Now or Never, by A.J. Bennett

Best Romance

WINNER!

September Ends, by Hunter S. Jones (Ra Jones Publishing)

 

Runner Up

Dangerous Embrace, by Dana Mason

Best Romance (Sweet Romance)

WINNER

Intentional, by MK Harkins

 

Runner Up

Sugar’s Song, Katie Mettner

Best Science Fiction

WINNER

CassaStorm, Alex J. Cavanaugh (Dancing Lemur Press, L.L.C.)

 

Runner Up

Lacuna: The Ashes of Humanity, by David Adams

Best Thriller

WINNER

The Mistaken, by Nancy S. Thompson (Sapphire Star Publishing)

 

Runner Up

Killing Instinct, by Darcia Helle

Best Young Adult

 

WINNER

Mystical High, by Lisette Brodey (Saberlee Books)

 

Runner Up

Shadow of Time, by Jen Minkman

Best Series

 

WINNER

Mark of Nexus, Carrie Butler

 

Runner Up

The Gastien series, Caddy Rowland

Best Cover Art

WINNER

The Invisible Hands Part 3: Pawn Storm, Andrew Ashing (artists Adrijus Guscia and Agnieszka Mirosław-Kalinowska)

 

RUNNER UP

13, Julie Elizabeth Powell (artist Julie Elizabeth Powell)

 

Best Editing

WINNER

Forever Road, Catie Rhodes (Annetta Ribken and Jennifer Wingard, editors)

 

Runner Up

Gemini the Heir, by Kristen DaRay (Red Adept Publishing)

The “I’ve Been Shyamalaned” Award

WINNER (Tie)

Aberration, Lisa Regan (Sapphire Star Publishing)

In Blog We Trust,  Michael Infinito (Black Rose Publishing)

 

Runner Up

Cleaver Square, by Dan and Sean Campbell (De Minimis Publishing)

 

Best Villain

WINNER

Eco, The House on Blackstone Moor, Carole Gill

 

Runner Up

Chaz Whitedeer, Deadly Addiction, Kristine Cayne

Best Hero/Heroine

WINNER!

Rémi Whitedeer, Deadly Addiction by Kristine Cayne

 

Runner Up

Sophie Penhalligan, Sophie’s Turn by Nicky Wells

The Harvey Award

WINNER

Deadly Addiction by Kristine Cayne

 

Runner Up

Reasons I Fell For the Funny Fat Friend, by Cassie Mae

Leave a Reply